Najlepsze Książki

Czy istnieją polskie, interesujące książki?

Wiele osób chętnie sięga po książki, jakie tworzą zagraniczni autorzy. Sensacje, powieści detektywistyczne, historyczne, romansidła – jest tego naprawdę dużo. Jednak nie można zapomnieć o tym, że są polskie książki, które trzeba przeczytać. W szczególności, jeżeli mowa jest o osobach dorosłych.

Jakich polskich książek nie można pomijać?

Może nie każdemu spodobają się propozycje tu przedstawione, ponieważ w dużej mierze kojarzone są one ze szkolnictwem, ale tak po prostu trzeba. Wśród najlepszych, polskich propozycji, jakie należy wymienić, jest “Lalka” Bolesława Prusa. Lektura szkolna, która świetnie pokazuje prawdziwe oblicze miłości. Bo tak, dzięki niej można dowiedzieć się, że takie uczucia istnieją. Jednak trzeba pogodzić się z tym, że nie zawsze przypomina ona cudowną krainę. Dowodem na to jest Stanisław Wokulski, który zakochuje się w Izabeli Łęckiej. Jednak w tamtych czasach ich miłość, ze względu na panujące konwenanse, nie miała szans spełnienia.

“Wesele” Stanisława Wyspiańskiego może nie należy do lekkich i łatwych lektur. Można być jednak pewnym tego, że nie można pominąć tej książki. Autor postanowił rozliczyć się z tamtejszą teraźniejszością, przedstawiając wiele alegorycznych postaci. Pierwowzorem wspomnianego wydarzenia było wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną.W tamtych czasach, w polskim narodzie miało się do czynienia z wieloma niepokojami. Stanisław Wyspiański doskonale zdawał sobie sprawę z tego i do wielu rzeczy postanowił odnieść się w sposób krytyczny.

Ciekawe, polskie książki

“Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall to książka, która zaboli. Podczas czytania może polecieć wiele łez, ponieważ jest to lektura, która tak oddziałuje na człowieka. Odnosi się ona bowiem do tragicznych dziejów Żydów, którzy drżeli o swoje życie w czasach II wojny światowej. Krall napisała swoją książkę na podstawie rozmowy przeprowadzonej z Markiem Edelmanem. Był on zastępcą komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej. Edelman był także kardiochirurgiem, który zawsze dążył do tego, aby zdążyć do każdego pacjenta. Przed tym, zanim w swoje szpony pochłonęła go śmierć. Główny bohater nigdy nie odpuszczał. Nie patrzył na zagrożenia, jeżeli wiedział, że ma dużą szansę na to, aby uratować pacjenta.

Wśród innych, polskich książek, jakie należy przeczytać, można wymienić:

  • “Powrót z gwiazd” Stanisława Lema;
  • “Heban” Ryszarda Kapuścińskiego;
  • “Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk;
  • “Lód” Jacka Dukaja;
  • “Nasza klasa” Tomasza Słobodzianka.

Jest to tylko kilka propozycji z ogromnej listy książek, jakie należy przeczytać. Zagraniczne publikacje są fajne, ale należy zwrócić także uwagę na to, co polscy autorzy mają często czytelnikom ciekawego do powiedzenia.