Jakie książki Stephena Kinga doczekały się ekranizacji?
Stephen King jest jednym z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się pisarzy na świecie. Zasłynął dzięki powieściom grozy, ale na swoim koncie ma również powieści innych gatunków, które szybko stały się bestsellerami. Większość z nich doczekała się głośnych ekranizacji, a sam autor opracował ciekawy sposób na reklamę.
Stephen King – mistrz reklamy
Stephen King na przestrzeni dekad stał się jednym z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Jego sugestywna narracja sprawia, że nawet najbardziej niesamowite wydarzenia w powieści zdają się uprawomocnione i realne. Nie brakuje w nich też spektakularnych scen, które doskonale wyglądają na ekranie. Sam pisarze zrewolucjonizował rynek wydawniczy, a jego przejście z jednego wydawnictwa do drugiego przypominało raczej głośny transfer w świecie piłki nożnej. Stephen King wpadł na genialny pomysł dotyczący reklamy własnych książek. Zgodził się mianowicie na sprzedawanie praw do ekranizacji za jednego dolara, jeśli tylko produkcja nie będzie generowała zysków dla twórców. W ten sposób mnóstwo jego książek zostało zekranizowanych wielokrotnie przez studentów szkół filmowych i nie tylko, którzy otrzymywali gotowy niemal scenariusz za jednego dolara i mogli prezentować filmy na festiwalach filmowych czy darmowych pokazach. Istnieje jednak kilka ekranizacji powieści autora, które na stałe zapisały się w historii kinematografii.
“Lśnienie” Stanleya Kubricka
“Lśnienie” to film, który powstał w 1980 roku, a więc trzy lata po premierze powieści opowiadającej o rodzinie, która zatrzymała się w hotelu na okres zimowy. Głową rodziny jest Jack Torrance, pisarz, którego syn ma zdolności parapsychiczne. Dzięki nim chłopiec jest w stanie widzieć wiele makabrycznych scen, do których doszło w hotelu przed laty, a z czasem zarówno chłopiec, jak i jego ojciec coraz silniej odczuwają, że nie są sami w hotelu. W pierwszych miesiącach po premierze film został zasypany negatywnymi opiniami, a nawet dostał parę nagród Złotych Malin. Nie był również aprobowany przez samego pisarza. Odniósł jednak ogromny sukces komercyjny, a po latach zaczęto o nim mówić jako o klasyce gatunku.
“To” Andy’ego Muschiettiego
Film powstał w 2017 roku na podstawie monumentalnej powieści Stephena Kinga. Opowiada o grupie dzieci w mieście Derry, które doświadczają kontaktu z “tym”, a mianowicie przerażającym klaunem, który pojawia się znikąd, aby porywać najmłodszych mieszkańców. Pennywise, bo tak nazywa się klaun, został w filmie przedstawiony w niezwykle sugestywny sposób, a motyw czerwonego balonika zwiastującego tragedię silnie działa na wyobraźnię. Obraz nie tylko szczegółowo przedstawia wiele wątków, które robiły wrażenie w samej powieści, ale również historię klauna i niezwykle zróżnicowane losy głównych bohaterów. Jak na Stephena Kinga przystało, nie jest to tylko krwawy horror, ale również dramat o wielkiej głębi psychologicznej.