Najlepsze Książki

Henryk Sienkiewicz – jakie książki napisał jeden z najlepszym polskich pisarzy?

Każda osoba dorosła mogłaby na pewno wymienić kilka polskich nazwisk pisarzy, którzy zapisali się na stałe w panteonie wielkich twórców. Wśród nich znajdować się będzie z pewnością Henryk Sienkiewicz – jeden z najbardziej znanych twórców. Jakie napisał książki?

Najbardziej znane publikacje Henryka Sienkiewicza

Henryk Sienkiewicz zaliczany jest do twórców, którzy zaszli “za skórę” wielu uczniom. Powodem tego jest fakt, że wiele jego książek zalicza się do lektur szkolnych. Jednak po wielu latach można powiedzieć, że jego książki wcale nie są takie złe i można uznać, je za całkiem dobre.

Wśród znanych lektur szkolnych wymienić można “W Pustyni i w puszczy”. Książka, gdzie głównymi bohaterami jest Staś i Nel, którzy zostają porwani. Na skutek pewnych okoliczności udaje im się uciec. Młodzi próbują powrócić do rodziców, jednak nie jest to wcale takie łatwe, jeżeli weźmie się pod uwagę pustynne okoliczności. Książka stała się na tyle popularna, że doczekała się wielu ekranizacji. Chociaż trzeba przyznać, że same filmy nie oddają takiego uroku co książka.

“Quo Vadis” to kolejna książka Sienkiewicza, która doczekała się ekranizacji. Film można jak najbardziej obejrzeć, aby móc porównać ją do książki i fragmentów, jakie zostały w ekranizacji pominięte. Bardzo ważna książka, która pokazuje Rzym za czasów Nerona. W mieście, gdzie starły się dwie kultury. Jedna to chrześcijanie, którzy byli w tamtych czasach prześladowani przez pozostałą część osób. Ważnym wątkiem jest także miłość Wincjusza i Ligii, którzy pochodzili z odmiennych światów. Czy ich miłość miała szansę na przetrwanie w tamtejszych czasach?

“Potop” i inne opowieści dla polskiego narodu

“Potopu” chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Nie tylko mowa tu o tej książce jako o lekturze. Została ona napisana “ku pokrzepieniu serc”. To wspaniała powieść historyczna, która obejmuje lata 1655-1660. W tym czasie w Polsce trwała wojna ze Szwecją, o jakiej uczniowie uczą się także na lekcjach historii. Głównymi bohaterami są Andrzej Kmicic oraz Oleńka Billewiczówna. Głównym wątkiem jest miłość tej dwójki osób. Ważne są jednak losy historyczne, które w tej książce są także bardzo szeroko omówione.

Henryk Sienkiewicz znany jest również z tego, że napisał wiele znakomitych nowelek, czyli krótszych opowieści, jakie niekiedy da się przeczytać na jeden raz. Wśród nich można wymienić “Latarnika”, “Janko Muzykanta”, “Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, “Sachem”, “Szkice węglem”, “Za chlebem”. Część z nich można znaleźć opublikowane w jednej książce, a część osobno. Mając chwilę wolną, można zagłębić się w propozycję, jakie pozostawił po sobie ten znakomity autor. Tym bardziej że odwoływał się on do ważnych rzeczy dotyczących Polski.